Škola v přírodě

Informace

Na ŠVP pojedeme v termínu 4. - 8.6.2018 do penzionu Slunečnice v Kořenově v Jizerských horách.

www.penzionslunecnice.cz

Pondělí 4.6.

Cesta autobusem byla trochu zdlouhavá, neboť jsme se zasekli hned za Prahou, kde je zúžení vozovky do jednoho pruhu, takže jsme do penzionu dorazili až ve čtvrt na dvanáct. Děti vše zvládly, jenom už byly trochu unavené. Stihli jsme vyložit autobus a přišel krásný asi dvouhodinový liják (každý v Praze by nám ho záviděl). Po poledním klidu jsme si přečetli už druhý dopis od skřítka Chůvičky, který nás provází celou školou v přírodě, rozdělili se do skřítčích rodin, vymysleli jejich názvy, jména skřítků, vlajky a pokřiky. Konečně přestalo pršet a mohli jsme vyrazit do lesa na průzkum okolí. V lese jsme si ještě jednou vyskládali jména skřítčích rodin z přírodních materiálů, prozkoumali místní faunu a floru a vydali se zpět do penzionu na svačinu. Po ní měly děti trochu volna u penzionu - hrály karty, kopaly si a zakládaly šnečí farmu. Před večeří jsme se seznámili s dalšími dvěma skřítky - Postelníčkem snovým a Dopisníčkem tichým, přečetli si o nich a splnili další úkoly. Po večeři už nás čekalo jenom psaní deníku a krátká večerní hygiena, po které jsme se sešli u kluků na pokoji a přečetli si dvě pohádky na dobrou noc. Teď už to vypadá, že snad všichni spí. Doufejme, že jim to vydrží celou noc.

Úterý 5.6.

Dneska dostaly děti svoji první odměnu od skřítků, své první "drahokamy". Potom se seznámily s dalšími skřítky Kořínkovou babkou a Bludným kořenem. Kořínková babka jim dala za úkol najít tři rostliny na louce a připravit si malý herbář (zatím lisujeme). Bludný kořen nás zase odpoledne doprovodil na výlet na rozhlednu Štěpánku. Počasí se nám vydařilo. Děti měly za úkol cestou pozorovat okolní přírodu a večer ve svých skřítčích rodinkách napsat a nakreslit na plakát, co všechno zajímavého cestou viděly. Z rozhledny jsme se porozhlédli po kraji a cestou našli ještě "drahokamonosný" potok, kde si děti nasbíraly spoustu barevných kamínků, korálků a "drahokamů" (jsme ve sklářském kraji a takové potoky se tu daly najít už za mého dětství). Večer jsme si odprezentovali plakátky jednotlivých rodin, napsali si další část deníku, dali si po výletě sprchu a padli do postelí. Tedy zatím děti padly. My s Míšou padneme za chvíli. K obědu dnes byly oblíbené  buchtičky se šódo a k večeři pečené kuře s bramborem. Vaří tu opravdu výborně, ale každé z dětí má jiné chutě. Nedá se nic dělat. Zítra nás budou čekat buřty nad ohýnkem.

Středa 6.6.

Dneska ráno jsme se seznámili s dalšími skřítky - Jezinkou dětskomilnou a Žalhostníkem zoufalým. Děti si potom vylosovaly jednoho ze skřítků, které jsme dosud poznali, a skřítka ve skupině výtvarně ztvárnily. Po obědě čekalo děti malé překvapení, které vám ukážou po příjezdu domů. Po svačině jsme v lese stavěli domečky pro skřítky a dostalo se konečně na chvíli i na bazén (na rozdíl od Prahy tady dnes přes den bylo zataženo a 18 stupňů, teprve k večeru se vyjasnilo a teploty najednou vyskočily o něco výš). Po koupání jsme si opékali k večeři buřty a den zakončili psaním deníku a společným čtením pohádek.

Čtvrtek 7.6.

Dnešní poslední den jsme se seznámili se skřítkem Korálovníkem a skřítkem Chůvičkou, který nás po celý pobyt doprovázel. Dokončili jsme malý herbář a díky krásnému počasí si ještě jednou užili venkovní bazén. Odpoledne jsme si udělali malý výlet do Pěnčína na kozí farmu a seznámili se s výrobou skleněných korálků. Děti viděly lamy alpaky, prasátka, krávy, pohladily si kozy a kůzlátka a v korálkové dílně si vyrobily malé dárečky. Po večeři nám skřítci ukázali cestu k pokladu skřítků Permonů, který děti hledaly v lese. Naposledy jsme si četli před spaním a trochu jsme přetáhli večerku. Díky našim skřítkům jsme se bohužel přes týden nedostali ani k matematice, ani k Písance (stejně si ji všichni nepřivezli), tak to doženeme příští týden. Zítra bychom měli dorazit tak kolem 12,00 hod. opět ke škole (z Kořenova bychom měli vyjíždět tak na desátou).